Ušetrite peniaze: 7 rád ako znížiť spotrebu vášho auta

Koľko peňazí z vášho rozpočtu končí v palivovej nádrži? Ušetrite peniaze na spotrebe vášho štvornohého tátoša. V dnešnej poradni prinesieme 7 rád, ako znížiť spotrebu paliva vášho auta.

tankovanie

1. Skontrolujte správny tlak kolies 

Znížený tlak kolies môže znamenať rýchlejšie poškodenie kolies a tiež zvýšenie spotreby paliva. Nahustite pneumatiky na aute správne a ušetrite až 30% paliva.

pneumatiky

2. Nejazdite v dopravnej špičke

Vždy, keď zastavíte a musíte sa znovu rozbehnúť, spotrebúvate za hodinu jazdy asi toľko paliva, koľko pri jazde v rýchlosti približne 80 kilometrov za hodinu. Ak žijete v lokalite, kde vás dopravná špička a zápchy neminú, zvážte kúpu hybridného automobilu, ktorý používa nižšiu spotrebu paliva v meste. Neplánujete investíciu do nového auta? Aspoň si spríjemnite jazdu s kvalitnými lakťovkami, ktoré si môžete vybrať na mieru pre danú značku a typ automobilu.

zapcha opierka2

lakt.opierkaopierka3

3. Nevozte zbytočný náklad

Tu platí jednoduchý vzorec: väčšia váha, vyššia spotreba. Neznamená to, že teraz z auta vyhodíte aj povinnú výbavu, ako napríklad lekárničku, reflexné doplnky alebo všetky interiérové doplnky. Máme na mysli ťažkú batožinu alebo zbytočne zloženú skriňu, ktorú sa chystáte už dlhšie previezť.

plny kuforlekarnicka

4. Vypnite, čo nepotrebujete

Ak chcete ušetriť peniaze na spotrebe, nezabudnite povypínať všetky hmlovky, prídavné osvetlenia a iné doplnky, ktoré nechávate počas jazdy častokrát zbytočne zapnuté. Odmenou za poctivé vypínanie bude ušetrené palivo.

svetla

5. Ťažká noha na plyne sa nevypláca

Nerešpektovanie maximálnej povolenej rýchlostí znamená nie len riziko pokuty a nehody, ale tiež vyššiu spotrebu. Ak jazdíte spôsobom “brzda-plyn”, do cieľa možno dorazíte o pár minút skôr, ale podpíše sa to aj na spotrebe paliva. Stačí sa teda riadiť pravidlami, šoférovať bezpečne a jedno tankovanie vám vydrží omnoho dlhšie. Váš mesačný rozpočet sa razom zníži. Aj keď nie možno radikálne, no z dlhodobého hľadiska to určite pocítite.

noha-na-plyne

6. Nepodceňujte revíznu kontrolu 

Revízna kontrola technického stavu vozidla dokáže zistiť príčinu vysokej spotreby paliva. V závislosti od poruchy sa môže vaša spotreba zvyšovať až o 20%.

7. Dajte si pozor na klimatizáciu 

Pri používaní klímy buďte opatrný. Jej používanie má veľký vplyv nielen na vaše zdravie a zdravie vašich spolucestujúcich, ale taktiež vplýva na spotrebu paliva. Ruku na srdce. Ako často máte pustenú klímu a otvorené okná zároveň? Používaniu klimatizácie sa vyvarujte napríklad počas pomalej jazde mestom a doprajte si ju skôr na dlhších cestách po diaľnici. 

klima

Malý tip na záver:

Spotrebu paliva môžete znížiť aj tak, že pri šoférovaní budete viac plánovať. Napríklad pri ceste mestom, je zbytočné ponáhľať sa v ústrety červenej na semafore alebo tlačiť auto do posledného momentu, kedy treba začať prudko brzdiť pred zákrutou. Znížiť spotrebu na dlhších trasách zase pomôže tempomat. Využívajte ho preto tak často, ako môžete.

palubovka-plyn

Dúfame, že Vám tieto rady na zníženie spotreby paliva pomôžu znížiť náklady na vaše auto. Poteší sa aj vaša peňaženka. Poznáte ešte iné spôsoby ako ušetriť a znížiť spotrebu paliva? Aké sú vaše skúsenosti? Podeľte sa s nimi.