Plašička zveri na auto: Ako sa vyhnúť zrážke s divou zverou?

Počas jazdy autom predstavuje aj pre skúsených vodičov nebezpečenstvo divá zver, ktorá sa občas dostane aj na cestu. Presný návod ako sa zveri vyhnúť neexistuje, ale existujú opatrenia, vďaka ktorým sa dá predísť nepríjemným situáciám pri strete s divou zverou. Plašička zveri na auto je jednoduchým a pritom efektívnym riešením, ako ochránite nielen seba, svojich spolucestujúcich, ale aj svoje auto.

 

Predvídavosti nikdy nie je dosť

Sledujte pozorne cestu, najmä v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Hlavne na odľahlých cestách blízko lesov si všímajte značenia, ktoré vás upozorňujú na zvýšený výskyt zveri. V prípade, že v diaľke uvidíte pobehujúcu zver, pripravte sa na to, že je väčšia pravdepodobnosť, že sa o chvíľu môže objaviť ďalšia črieda.

jelen-znacka

Pomaly ďalej zájdeš

To platí hlavne pre milovníkov rýchlej jazdy. Tú si môžete užiť na diaľnici. Pomalšia jazda v úsekoch, kde je možná zrážka so zverou je nevyhnutná na to, aby ste vedeli pohotovo reagovať na okolie a vozidlo včas ubrzdiť

Dobré pneumatiky sú základ

Pri prudkom brzdení, najmä v zime, hrozí šmyk. Samozrejmosťou by preto mali byť taktiež prezuté pneumatiky. Dôležité je aj správne hustenie pneumatík s dostatočne tvrdým dezénom, ktoré zaručia dobrý kontakt s vozovkou aj v nepriaznivých podmienkach.

2

 

Zaobstarajte si plašičku 

Zodpovednosť za volantom je vec, ktorú ako vodič viete ovplyvniť, ale to, že sa vám rozhodne srnka vstúpiť do vozovky, už nie je vo vašej moci. 

Plašička zveri alebo akustický plašič, pomôže znížiť riziko stretu so zverou na ceste. Funguje na princípe píšťaly, využívajúcej prúdiaci vzduch počas jazdy. Tento zvuk odpudzuje zvieratá, hlavne vysokú zver.

plasicka

Nie vždy sa dá zabrániť tomu najhoršiemu, aj keď dodržujete všetky opatrenia. Stane sa, že ste v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. V prípade zrazenia zveri postupujte tak, aby ste neohrozovali ostatných vodičov. Nezabúdajte na:

povinnú výbavu vozidla

reflexné prvky, ktorými na seba upozorníte v prípade nehody

 

Potrebnú výbavu do auta nájdete v naše ponuke.